The Chronology of Water

Kristen Stewart groeide uit van “dat meisje uit Twilight” tot een van de meest prominente actrices van haar generatie (het is opvallend dat hetzelfde kan gezegd worden van Robert Pattinson, haar tegenspeler in Twilight). Met het indrukwekkende The Chronology of Water zet de actrice nu ook de stap naar regie. Niet altijd een evidentie, maar de manier waarop Stewart zich van haar nieuwe taak kwijt, dwingt grote bewondering af.

De verhaallijn en structuur van The Chronology of Water is gebaseerd op de autobiografische literatuur van Lidia Yuknavitch, op een bepaald moment olympisch zwemster, maar vooral bekend als schrijfster die haar traumatische familiale geschiedenis van misbruik van zich afzette doorheen rauw, hard en uiterst confronterend werk dat niettemin dreef op intense poëtische kracht. Die beschrijving van Yuknavitch’ oeuvre is eigenlijk ook degene die past bij de film, en dat geeft meteen aan dat de nieuwbakken cineaste erin geslaagd is om een manier te vinden om de literaire bron naar een ander medium te vertalen en toch de kern van het materiaal te behouden.

Kort gezegd: dit is een absolute tour-de-force. De wijze waarop de film geluid (inclusief krassende naalden als op een plaat), beeld en montage inzet om in plaats van een netjes gedramatiseerde biopic – al zitten er zeker elementen van dat soort cinema op slimme manier verwerkt in dit alles – ons een soort stroom aan indrukken, gedachten en emoties te brengen, is echt wel verdomd gedurfd en zelfzeker voor een eersteling. Nooit hebben we als kijker het gevoel dat Stewart wil paraderen met haar eigenzinnige benadering, steeds blijft alles deel uitmaken van een uitgekiend concept dat probeert literaire vorm om te zetten in filmische vorm en tegelijkertijd poogt ons zo veel mogelijk deelgenoot te maken van het turbulente gevoelsleven en de trauma’s van de bijzonder gekwelde protagoniste. Die laatste wordt heel sterk neergezet door Imogen Poots. Poots heeft al een behoorlijk palmares, met verschijningen in onder andere I Kill Giants, The Father en Terrence Malicks Knight of Cups, maar zet hier echt wel het beste werk uit haar loopbaan neer. Dat ze trouwens al aantrad in een film van Malick lijkt hier bijna profetisch: zonder echt te imiteren, is het heel duidelijk dat Stewart een gelijkaardig register bespeelt, het gebruik van voice-over in combinatie met een niet-lineaire vertelling doet bij momenten wel wat denken aan bijvoorbeeld Malicks The Tree of Life. Ook de rest van de cast levert sterk werk, vooral Michel Epp (oa. The Brutalist) als de tirannieke vader. Let ook op verschijningen van Jim Belushi en voormalig Sonic Youth bassiste/zangeres Kim Gordon.

9
Met:
Imogen Poots, Thora Birch, Jim Belushi
Regie:
Kristen Stewart
Duur:
128'
2025
Usa, Frankrijk, Letland

verwant

Tien films om naar uit te kijken in 2026

Na het afwerken van de eindejaarslijstjes vroegen we aan...

Blog Film Fest Gent 2025

Ook dit jaar zijn onze recensenten aanwezig op het...

Love Lies Bleeding

Toen eind 2023 in de Amerikaanse zalen de eerste...

Crimes of the Future

In 1971 draaide David Cronenberg zijn vierde kortfilm Crimes...

Spencer

Met Neruda en Jackie, draaide de Chileense regisseur Pablo...

aanraders

Die My Love

De catalogus van het Film Fest Gent anno 2025,...

Kill Bill – The Whole Bloody Affair

Kill Bill – The Whole Bloody Affair, een nieuw...

Wasteman

Met Wasteman levert de Britse regisseur Cal McMau een...

A Sad and Beautiful World (نجوم الأمل و الألم)

Ergens tussen hoop en wanhoop, humor en verdriet, blijven...

Masters of the Universe (2026)

Sinds het prille debuut in 1982 als een speelgoedlijn...

recent

Martin Lodewijk & Don Lawrence :: Storm – Integraal 1- 4

In 1965 was de Britse Don Lawrence al een...

Valérie Mannaerts – Antennae :: M – Leuven

Met Antennae presenteert M Leuven een omvangrijke overzichtstentoonstelling -...

Kassei :: Poldergrauw

“Spijt is wat de bok schijt”, zo leert ons...

Masters of the Universe (2026)

Sinds het prille debuut in 1982 als een speelgoedlijn...

Rosa Walton :: Tell Me It’s A Dream

Vier jaar na het laatste teken van leven van...

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Schrijf uw reactie
Vul hier uw naam in