In het Zwitserse Luzern werden gisterenavond de jaarlijkse European Film Awards uitgereikt. Uit de meer dan drie uur durende show – die in schril contrast stond met de glitter en glamour uit Hollywood – sprak vooral de diversiteit die Europa als continent te bieden heeft. De ceremonie werd gekenmerkt door persoonlijke verhalen met een onderliggende boodschap.
De verrassing van deze 37e editie was misschien wel de bekroning van Abou Sangare, die de award voor beste acteur kreeg (maar die helaas niet zelf in ontvangst kon nemen) voor zijn rol in de fictiefilm L’histoire de Souleymane, over een maaltijdbezorger zonder verblijfspapieren. Daarmee klopte Sangare zwaargewichten als Ralph Fiennes (Conclave), Franz Rogowski (Bird), Lars Eidinger (Sterben) en Daniel Craig (Queer).
De grote slokop van de avond was echter Emilia Pérez. De reeds in Cannes enthousiast onthaalde en gevierde misdaadfilm/musical rond een Mexicaanse drugsbaron die in transitie gaat, sleepte alle belangrijke prijzen in de wacht. Voormalige Gouden Palm-laureaat Jacques Audiard (Un Prophète, Dheepan) won aan het begin van de happening al het beeldje voor best European director en mocht nog een aantal keer het podium betreden – zo werd hij ook geëerd als beste scenarist. Bovendien haalde Emilia Pérez, dat ook beste montage binnenrijfde, het van veertien andere concurrenten en werd deze uitgeroepen tot beste Europese film, terwijl de Spaanse hoofdrolspeelster Karla Sofia Gascón bekroond werd tot beste actrice.
De Belgische co-productie Straume (Flow) ontving de award voor beste animatiefilm. Johan Grimonprez’ ontnuchterende filmische essay Soundtrack to a Coup d’État greep dan weer naast de prijzen. Het was No Other Land (van het Israëlisch-Palestijns collectief Yuval Abraham, Basel Adra, Hamdam Ballal en Rachel Szor) dat als beste documentaire uit de bus kwam. Ook Maura Delpero ging met lege handen naar huis. De Italiaanse cineaste was een van de kanshebbers als beste regisseur en haar schitterende prent Vermiglio, die deel uitmaakte van de officiële competitie op het voorbije Film Fest Gent, was tevens genomineerd in de categorie beste film. De European Lifetime Achievement Award ging naar Wim Wenders. Daarnaast werd ook Isabella Rossellini gehuldigd voor haar hele carrière.
Een overzicht van alle winnaars kan u terugvinden op https://www.europeanfilmawards.eu/